Newsletter

Nie lubisz przepłacać?

Zapisz się na newsletter a będziesz zawsze na bieżąco z promocjami!

 


Jak wybrać niszczarkę do biura?
Jak wybrać niszczarkę do biura?

Jak wybrać niszczarkę do biura?

Po co mi niszczarka?

Świadomość na temat znaczenia ochrony danych osobowych przechowywanych w dokumentach i nośnikach danych jest już bardzo wysoka. Mimo to, przypadki kradzieży tożsamości, czyli posłużenia się cudzymi danymi, w celu uzyskania kredytu lub innych korzyści majątkowych wciąż nie są rzadkością. Dochodzenie swoich roszczeń w takich sytuacjach jest bardzo trudne i trwa latami. W obliczu nowych przepisów o ochronie danych osobowych, zakup niszczarki przestaje być wyborem. Pozostaje nam jedynie wybrać odpowiedni model… Jak wybrać niszczarkę odpowiednią do naszych potrzeb? Zacznijmy od ich sprecyzowania.

Aby dokonać wyboru należy najpierw zastanowić się nad jej przeznaczeniem- czas zdecydować, czy ma to być niszczarka:

  • mała, do użytkowania w domu lub dedykowana jednej osobie w biurze tzw. niszczarka osobista
  • większa, przeznaczona do biura, w którym będzie korzystać z niej kilku pracowników
  • duża niszczarka biznesowa, przeznaczona do użytkowania przez kilkunastu pracowników

Niszczarki osobiste

Są to niszczarki niewielkich rozmiarów, których cena waha się pomiędzy 200 a 500 złotych. Tego typu urządzenia nie są przeznaczone do ciągłej pracy, a raczej sporadycznego użycia. Nie zaleca się niszczenia w nich więcej niż 50 arkuszy papieru dziennie. Przy użytkowaniu niszczarki osobistej zgodnie z tą zasadą, możemy liczyć na jej bezawaryjną pracę przez wiele lat. Minusem wyboru tego rozwiązania może być norma bezpieczeństwa DIN, która bywa niska w tej klasie urządzeń. Ale o tym później. Jeśli na co dzień nie dysponujesz dużą liczbą dokumentów wymagających odpowiedniej formy zniszczenia, odpowiednie będą np. niszczarki OPUS CS2205 lub podobna.

Niszczarki biurowe

Po przez niszczarki do biura rozumiemy urządzenia przeznaczone do użytkowania przez kilka osób. Jedno takie urządzenie w zupełności zaspokoi potrzeby średniej wielkości biura i będzie kosztować od 500 do 1600 złotych. Jest to najpopularniejsza klasa niszczarek, bo ich możliwości stanowią odpowiedź na potrzeby większości biur. Niszczą one około 200 dokumentów dziennie, jednak przy wyborze konkretnego wyboru należy zwrócić szczególną uwagę tryb pracy. Tańsze urządzenia w tej klasie mogą pracować ciągle przez 15min, potem muszą odetchnąć. Jeśli wybierzesz model z wyższymi parametrami, np. niszczarka Fellowes 99Ci, która może pracować nawet 25min bez przerwy.

Niszczarki biznesowe

Jeżeli nasze biuro liczy kilkunastu pracowników i każdy z nich potrzebuje niszczarki, zamiast inwestować w wiele małych niszczarek osobistych, warto pomyśleć o jednym większym urządzeniu, co nam znacznie zredukuje koszty zakupu urządzeń. Planując taki wydatek powinniśmy nastawić się na koszt w granicy 1500-3500 złotych gdy w naszym biurze pracuje mniej niż 20 pracowników i powyżej 3000zł urządzenia przeznaczone dla ponad 20 użytkowników. Są to urządzenia, które charakteryzując się większa wydajnością - dziennie potrafią zniszczyć nawet do 800 dokumentów. Większość modeli posiada opcję pracy ciągłej. Przy wyborze takiej maszyny ze względu na komfort jej użytkowania warto zwrócić uwagę na wielkość kosza- im większy, tym wymaga rzadszego opróżniania. Naprawdę godny polecenia model to niszczarka Fellowes Automax 500C z koszem o pojemności aż litrów. Za optymalny rozmiar kosza można uznać ten o pojemności ok. 50 litrów.

Wydajność urządzenia

Wydajność urządzenia to inaczej mówiąc ilość kartek jakie urządzenie jest w stanie zniszczyć za jednym razem. Większość producentów podaje dane uwzględniając standardową grubość papieru stosowanego w polskich biurach a więc 80gr/m2, ale niektórzy producenci podają te parametry dla papierów o grubości 70gr/m2 co może przełożyć się na to, że powinniśmy realnie wkładać do maszyny mniej kartek niż zaleca producent. Warto pamiętać, że nadmierne obciążanie maszyny poprzez niszczenie większej ilości kartek, niezgodnie z wydajnością maszyny skraca jej żywotność. Jednak jeśli niszczysz dużo, wręcz całe ryzy papieru, wybierz niszczarki Fellowes Automax, posiadające specjalną szufladę na dokumenty oraz funkcję automatycznego ich niszczenia bez naszego nadzoru!

Pojemność kosza

Wielkość kosza ma największy wpływ na naszą wygodę, im większy tym rzadziej musimy go opróżniać. Dlatego warto na to zwrócić uwagę, aczkolwiek nie może to być głównym kryterium wyboru, ponieważ często okazałoby się, że jako niszczarkę przy biurkową używamy ”kombajnu”. Uznaje się, że dla niszczarek osobistych optymalny jest kosz o pojemności 20-35 litrów, dla maszyn, z których korzysta więcej osób zaleca się kosz o pojemności 50 litrów. Jeśli natomiast z urządzenia korzysta ponad 20 osób i jest ono mocno obciążane to należy pomyśleć o niszczarce koszem o pojemności około 80 litrów. Producenci niszczarek oferują specjalne worki dedykowane do poszczególnych modeli niszczarek ale doskonale egzamin zdają także tradycyjne worki na odpady.

Funkcje dodatkowe

Bez względu na to, czy wybieramy z pośród niszczarek HSM, OPUS czy FELLOWES, producenci prześcigają się w dodawaniu nowych funkcji do swoich urządzeń. Niektóre z nich są bardzo użyteczne, inne możemy nazwać „kosmetyką”.

Do wartościowych opcji, które mogą okazać się nam przydatne należą:

  • Opcja niszczenia płyt CD, dyskietek i kart kredytowych

Mimo, iż szybko staje się to standardem, to jednak nie każda niszczarka posiada tę funkcję. Część urządzeń wyposażona jest w osobny pojemnik na tego typu odpady, ma to wspierać nas w ekologicznym sortowaniu odpadów.

  • Funkcja oszczędności energii

Opcja stand-by jest nam znana i możemy ją odnaleźć także w niszczarkach. Urządzenie po określonym czasie bezczynności wprowadza się w stan uśpienia co powoduje mniejsze zużycie energii ale także szybszą gotowość do pracy po „wybudzeniu”.

  • System zapobiegający się zacięciom

Zacięta kartka papieru to najczęstsza zora użytkowników tych urządzeń. Obecnie producenci wprowadzili systemu rozwiązujące ten problem, np. funkcja 100% Jam Proof, która sprawia, że po pierwsze urządzenie mierzy grubość wsadzonych kartek i informuje nas jak jest ich za dużo. Po drugie, wyprostuje wsadzoną ukośnie kartkę i zwiększy moc aby ją skutecznie zniszczyć bez zacięcia. Po trzecie pokazuje, czy mieścimy się w przepustowości urządzenia, kiedy stosujemy pracę ciągłą.

  • Czujniki bezpieczeństwa

Czujniki zatrzymują pracę niszczarki, gdy dłonie zbliżą się do szczeliny niszczącej. Dodatkowo po odsunięciu rąk urządzenie wznowi swoją pracę. To przydatna funkcja- wbrew pozorom, nie tylko w domach, w których przebywają dzieci.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl